اینترنت و شبکه

آشنایی با Telnet و نحوه فعالسازی آن

Remote :

– ارتباط یک کامپیوتر و وصل شدن آن به یک کامپیوتر دیگر و توانایی مدیریت آن از راه دور را ریموت می‌گویند.

– Remote دارای دو مبحث بسترهای ریموت و تکنولوژی های ریموت می‌ باشد.

  1. بسترهای Remote: هر متدی که ارتباط بین دو کامپیوتر را برقرار کند تا شما بتوانید عمل ریموت را انجام دهید بسترهای ریموت می گویند مانند: ADSL
  2. تکنولوژی Remote:
TELNET   RDP 
SSH  FTP 
 HTTP/HTTPS  VPS

 

TelNet :

TelNet یا Telecommunication Network یک پروتکل سرویس دهنده/گیرنده ی تحت شبکه می باشد که بر اساس انتقال ارتباطی عمل می کند و برای ارائه ی یک ارتباط دو طرفه ی متنی از طریق اتصال پایانه های مجازی می باشد. این پروتکل در شبکه های محلی و اینترنت قابل استفاده است که برای انتقال از TCP و پورت ۲۳ استفاده می کند. TelNet در واقع نرم افزاری برای وصل شدن به کامپیوتر دیگر مثل HTTP ،SMTP ،POP ،FTP و … می باشد و جهت تشخیص عملکرد پورت ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از قابلیت های اولیه ی سیستم عامل یونیکس امکان ورود به سیستم از راه دور برای کاربران بود که کاربر می توانست با یک ترمینال از هر موقعیتی با یک خط ارتباطی مثل تلفن به سیستم راه دور وارد شده و از آن سرویس بگیرد. کاربر پس از احراز هویت، قادر خواهد بود از سیستم سرویس گرفته و تفاوتی با کاربری که به صورت مستقیم با سیستم کار می کند ندارد.

TelNet یک ترمینال مجازی از سیستم سرویس دهنده بر روی کامپیوتر شما شبیه سازی می کند و فرامین صادر شده از سمت شما را به نحو مناسبی به کامپیوتر سرویس دهنده هدایت می کند و پس از اجرا نتیجه به برنامه ی TelNet باز می گردد. بنابراین TelNet مشخصه های سرویس دهنده ی حقیقی را برای ما شبیه سازی می کند که به این ترمینال شبیه سازی شده اختصاراً NVT گفته می شود.

در نگاهی ساده مطابق با توضیح فوق، TelNet برنامه ای ساده به نظر می رسد که وظیفه ی ارسال دستورات و دریافت نتایج را دارد ولی در واقع برنامه ای بسیار پیچیده می باشد زیرا باید خودش را با ترمینال های مختلفی مطابقت دهد برای مثال در ارتباط میان کامپیوتری که از کد های ASCII استفاده می کند با کامپیوتری که از کدهای EBCDIC استفاده می کند TelNet باید تشخیص و تبدیل های لازم و تعیین نوع خروجی شبیه سازی شده را انجام دهد.

برنامۀ TelNet در دو قسمت سازماندهی می شود:
  • پروسه ی سرویس دهندۀ TelNet :

این برنامه که بر روی کامپیوتر سرویس دهنده نصب و اجرا می شود، موظف است تقاضاهای ورودی برای برقراری یک ارتباط TelNet را بپذیــرد و پـس از هماهنگی های لازم با برنامه ی سرویس گیرنده، به او سرویس بدهد. این برنامه در محیط یونیکس بـه نام telnetd شناخته می شود.

  • پروسه ی سرویس گیرنده TelNet :

این برنامه که بر روی کامپیوتر کاربران نصب می شود و منطبق بــر سخت افزار و سیستم عامل ماشین کاربر است وظیفــه دارد تـا مراحـل برقـراری یـک ارتباط TelNet را برقرار کرده و یک ترمینال مجازی را به گونه ای شبیه سازی نماید که فرامیـن ارسالی از کاربر، منطبق و سازگار با سرویس دهنده باشد. بطور عــام ایـن برنامـه telnet نـامیده شده است.

زمانیکه از برنامه ی TelNet استفاده می کنید، پس از برقراری ارتباط، از شما یک کد کاربری و رمز عبور خواسته می شوند و پس از تایید، خط فرمان برای شما ظاهر می گردد و هر دستوری که می نویسید برای سرویس دهنده ارسال خواهد شد. برای اتصال با سرویس دهنده ی HTTP از طریق Telnet می توانید از پورت TCP شماره ی ۸۰ استفاده کنید، در این حالت پس از برقراری ارتباط می توانید دستورات پروتکل HTTP را ارسال کنید.

دستورات در TelNet به دو صورت می باشند :

دستورات داخلی : این دستورات دارای قالب استاندارد و جهانی هستند و بیــن سـرویس دهنده ی TelNet و برنامه ی سرویس گیرنده مبادله می شوند و کاربر دخالتی در مبادله ی این دستورات ندارد و فقط می تواند مبادله ی آنها را ببیند.

دستورات کاربری : این دستورات یکسری از دستورات کاربری در محیـط TelNet هسـتند و بـا ارسال آنها کاربر می تواند با برنامه ی TelNet خود ”محاوره“ داشته باشد. این برنامه مورد توجه هکر ها نیز می باشد زیرا هکر ها از این طریق به پورت های باز سرور ها Telnet می کنند و نسبت به کنترل اطلاعات مهم سرور ها اقدام می نمایند. با ورود به Hyper Terminal در linux ،Unix یا ویندوز ۲۰۰۰ و قسمت برقراری تماس، با انتخاب TCP/IP می توانید به صورت مستقیم از آن به عنوان Telnet استفاده کنید.

فعالسازی Telnet در ویندوز ۷، ۸.۱ و ۱۰:

– ابتدا در محیط جستجوی صفحه یا منوی Start، عبارت Windows Features را وارد کرده و روی Turn Windows feature on or off کلیک کنید. (این کار با مراجعه به Control Panel\All Control Panel Items\Programs and Features و کلیک روی این گزینه نیز قابل انجام است).

– حال در پنجره Windows Features، گزینه Telnet Client را انتخاب کنید.

– سپس روی OK کلیک کنید.

– پس از گذشت زمان کوتاهی ابزار Telnet نصب می شود.

– در پایان بر روی Close کلیک کنید.

تست عملکرد Telnet:

– روی دکمه start کلیک نمایید.

– در start menu روی Search Box عبارت cmd را تایپ نمایید و command prompt را باز نمایید.

– در آنجا تایپ نمایید : Telnet

– اکنون باید < Microsoft Telnet را مشاهده نمایید.

نحوه Telnet کردن به یک ip :

برای telnet کردن شما می توانید به روش زیر اقدام نمایید.

– ابتدا در کامپیوتر خودتان به منوی start رفته و سپس منوی run را انتخاب کرده و در آن عبارت cmd.exe را تایپ کنید.

– سپس عبارت telnet را در صفحه سیاه رنگ cmd تایپ کنید. سپس در مرحله بعد کلید O را از صفحه کلید انتخاب کنید.

– در مرحله نهایی نام سایت و یا ip مورد نظر را به همراه پورت مربوطه وارد کرده و سپس Enter را بزنید.

– هم اکنون شما به پورت مورد نظر به وسیله telnet وصل شده اید.

چنانچه با پیغامی مشابه تصویر بالا روبرو شدید، احتمالا پورت Telnet مقصد بسته شده یا بنا به هر دلیلی دسترسی شما به آن پورت محدود شده ‌است.

منبع
مجله میچکا
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن