دانستنی ها

ویژگی ها و کاربردهای ناخن

ناخن ها، قابلیت چنگ زدن، بریدن و پاره کردن دارند در واقع ناخن ها ابزارهایی برای خراش دادن، باز کردن گره های کوچک و برداشتن اشیاء هستند. ناخن ها، از نوک انگشتان محافظت می کنند و حضور آنها برای حساسیت بالشتک انگشتی ضروری است. در زمان باستان ناخن ها هم ابزاری مفید و هم وسیله ای برای دفاع بوده اند، سپس بعد ها در زمان هخامنشیان در ایران، فرهنگ بلند کردن ناخن ها رواج پیدا کرد. امروزه ناخن ها بخشی بیرونی ظاهر یک فرد هستند و کارکردهایی هم دارند. مردان نیز مانند زنان اهمیت زیادی به مراقبت و زیبایی ناخن خود میدهند.

ناخن چیست؟

ناخن یک صفحه انعطاف پذیر از بافت شاخی است که از کراتین ساخته شده است. که در واقع سلولهای اپیدرمی شکل گرفته در ریشه ناخن هستند که سخت شده اند. عوامل مختلفی در تشکیل صفحه کراتینی تاثیر می گذارند (صفحه کراتینی ناخن بزرگترین صفحه کراتینی در بدن انسان است. از جمله این فاکتورها ژنتیک، تغذیه، سلامتی (وضعیت ناخن ها، بهترین انعکاس دهنده سلامتی بدن است)، وضعیت محیط و … می باشند. علاوه بر کراتین، در ناخن ها مقادیری از نمکهای معدنی مثل سولفور (گوگرد) سلنیوم، کلسیم و پتاسیم وجود دارد.

 

ناخن چیست؟

ماتریکس بخش زنده قاعده ناخن است. در اینجا، سلول های جدید رشد کرده و سلول های قدیمی و مرده را به سمت صفحه ناخن هل می دهند. کیفیت و سلامت این سلولها، وضعیت عمومی ناخن را که در پشت ماتریکس رشد می کند نشان می دهد. ماتریکس توسط عروق خونی و اعصاب فراوانی تغذیه می شود که از این مجموعه عروق و اعصاب برای تولید و رشد بافت ناخن ضروری است. این مهمترین قسمت کل ساختار ناخن است و می تواند به سادگی آسیب ببیند. هر گونه حادثه و یا استفاده نامناسب از ناخن ها، رشد طبیعی آنها را مختل کرده و موجب تغییر رنگ و یا موجب بی نظمی در لبه های ناخن می شود که این تغییرات در صفحه ناخن دیده می شود.

بخش های اصلی ناخن کدامند؟

بخش های اصلی ناخن کدامند؟آناتومی ناخن انگشت

هر اتفاقی که برای بدن انسان می افتد می تواند بر روی ناخن ها اثر بگذارد. بیماری هایی شامل تب بالا، پنومی و … مشخص می شوند. این اثرات، از طریق شیارهایی که بر روی لانولای ناخن تشکیل شده و به تدریج همراه با ناخن رشد می کنند. حتی، شوک های فیزیولوژیک نیز می توانند ماتریکس را متاثر کرده و در سطح ناخن به صورت ناهمواری و یا شیارهای عمیق به نظر برسند.

ناخن چگونه رشد می کند؟

ناخن از ماتریکس (به عنوان بخشی از اپیدرم) و یا از لایه خارجی پوست، نشأت می گیرد؛ سپس طی روند کراتینه شدن کاملاً سخت و ضخیم می شود. که در محل بستر ناخن، سختی کمتری دارد و به این بخش، بخش سفید لانولا می گوییم.

با ادامه رشد، ناخن نازکتر شده و دوباره به بستر ناخن (به طور محکم) می چسبد که یک رنگ صورتی مانند به خود می گیرد بسته به سرعت رشد، حدود ۳ الی ۵ ماه طول می کشد تا ناخن کاملاً رشد کند.

به طور کلی، ناخن ها در فصل تابستان بیش تر و سریع تر از فصل زمستان رشد می کنند و ناخن های دست راست در افراد راست دست و ناخن های دست چپ در افراد چپ دست بیش تر رشد می کند. سرعت رشد ناخن، در طور دوره آبستنی بیش تر است.

ناخن چگونه رشد می کند؟

بیماری‌ های ناخن کدامند؟

ناخن‌ ها فاش‌ کننده بیماری‌ ها

  • شکل ناخن‌ ها: ناخن‌ های منحنی و قوزدار احتمال وجود بیماری‌ های ریوی، کبدی و حتی سرطان را افشا می‌ کنند. البته ناخن برخی افراد به‌ طور ژنتیکی به این شکل است. بهتر است هر گونه تغییری در شکل ناخن‌ ها را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان راحت شود.
  • ناخن‌ های سرد و رنگ پریده: ضعف عروق در ناحیه نوک انگشت‌ ها، سردی و رنگ پریدگی ناخن‌ ها می‌تواند نشان از آرتریوپاتی، نارسایی قلبی یا ریوی باشد.
  • مقاومت ناخن‌ ها: ناخن‌ های ضعیف، نرم یا شکننده می‌ توانند نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن به ویژه آهن باشد.
  • رنگ ناخن‌ ها: ناخن‌ های سفید امکان وجود بیماری‌ های گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می‌دهند.
  • ناخن‌ های قهوه‌ای خبر از بیماری‌ های هورمونی می‌دهند. لکه‌ های کوچک قرمز رنگ روی ناخن‌ ها احتمال وجود بیماری‌ های خودایمنی را آشکار می‌ سازند. در نهایت اینکه قرمزی اطراف ناخن‌ ها می‌ توانند نشان از درماتومیوزیت باشد.

تقویت ناخن

وجود سیلیسیک اسید در عصاره گیاه دم اسب از شکنندگی، ترک خوردگی، پوسته شدن ناخن‌ ها جلوگیری کرده و سبب استحکام و تقویت آن‌ ها می‌شود.

وجود سیلیسیک اسید در عصاره گیاه دم اسب از شکنندگی، ترک خوردگی، پوسته شدن ناخن‌ ها جلوگیری کرده

در یک مطالعه بالینی کنترل شده، اثر درمانی فرآورده حاوی عصاره گیاه دم اسب، هیدروکسی پروپیل کایتوزان (HPCH) و دی متیل سولفونیل متان (DMSO) بر دیستروفی ناخن ناشی از پسوریازیس در ۳۰ بیمار (۲۰ زن و ۱۰ مرد) در محدوده سنی ۱۸ تا ۷۵ سال مبتلا به پسوریازیس ناخن خفیف تا متوسط در ۲ تا ۵ ناخن در هر دو دست به مدت ۲۴ هفته مورد ارزیابی قرار گرفته‌ است. سنجش میزان بهبودی ناخن براساس شاخص NPSI: Nail Psoriasis Severity Index صورت گرفت.

در پایان مطالعه میزان این شاخص از ۹۹/۰ ± ۸۳/۲ در سطح پایه به مقدار ۲۲/۱ ± ۱ کاهش یافته‌ است. موارد چاله چاله شدن سطح ناخن، جدا شدن ناخن از بستر و وجود لکه‌های سفید روی ناخن نیز به ترتیب به میزان ۷۲٪، ۶۳٪ و ۶۶٪ نسبت به مقدار پایه کاهش نشان داده‌ است. همچنین این عصاره سبب استحکام و تقویت ناخن‌ های شکننده شده و به خوبی در ناهمواری‌ ها و حفره‌ های ناخن نفوذ کرده و موجب کاهش پوسته ریزی کراتینی می‌ شود.

در مطالعه بالینی کنترل شده دیگر، اثر درمانی یک فرآورده حاوی عصاره گیاه دم اسب، متیونین و HPCH در ۳۶ زن دارای ناخن‌ های با شیارهای عمودی و شکستگی لایه‌ ای ایجاد شده در اثر مایکوز، پسوریازیس، عفونت‌ های باکتریال یا عوامل خارجی مانند تروما، مواد شوینده شیمیایی یا رطوبت به مدت ۲۸ روز مورد بررسی قرار گرفته‌ است.

افراد شرکت‌ کننده در این مطالعه هر شب این فرآورده را بر سطح ناخن یکی از دست‌های انتخاب شده به شکل تصادفی مالیده و به مدت ۶ ساعت از شستن دست‌ ها خودداری می‌ کردند و ناخن‌ های دست دیگر به عنوان کنترل به‌ شمار می‌ آمدند. نمونه‌ ای به شکل ماکت سیلیکونی از لایه سطحی ناخن در شرایط استاندارد از انگشت شست هر دو دست بعد از شستن فرآورده در روزهای ۰، ۱۴ و ۲۸ مطالعه تهیه گردید.

پارامترهای اندازه‌ گیری شده در روزهای مذکور شامل تغییر شکل ناخن، جدا شدن ناخن از بستر، شکستگی و شکنندگی ناخن و فاکتورهای ایجادکننده (از قبیل عوامل پاتولوژیک و خارجی) بودند. نتایج این مطالعه نشان داد که اثرات درمانی این فرآورده از روز چهاردهم درمان شروع شده‌ است. آنالیز آماری نشان دهنده وجود اختلاف معنی دار بین گروه درمان و گروه کنترل از نظر پاسخ دهی به درمان بوده و شدت شکستگی و شکنندگی ناخن در گروه درمان نسبت به گروه کنترل کمتر بوده‌ است. همچنین ۶۴٪ افراد کارایی این فرآورده را خوب گزارش نموده‌ اند.

نرم و شکننده بودن ناخن‌ ها، می‌ تواند به دلیل خشک بودن ریشهٔ ناخن باشد. این حالت می‌ تواند به دلیل شنا کردن، استفاده از لاک پاک کن، و ظرف شستن مداوم و بدون دستکش یا فقط به دلیل زندگی در محیطی با رطوبت کم باشد. دلایل دیگری مثل محصولات شیمیایی (برای مثال، اگر از محصولات پاک‌کنندهٔ شیمیایی زیاد استفاده می‌ کنید) یا بالارفتن سن محتمل هستند.

بعضی وقت‌ ها، کم‌ کاری زیاد تیروئید نیز باعث بروز این مشکل می‌ شود. برای بهبود ناخن‌ های ترک خورده، لوسیون‌ های مرطوب‌ کنندهٔ قوی بر روی آن‌ ها بزنید. ناخن نیز مثل پوست، جذب‌ کننده است و لوسیون می‌ تواند از خشک شدن ناخن در آینده، جلوگیری کند. به گفته محققان بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی اسید هیالورونیک و گلیسیرین باشند. اگر این کار به شما کمکی نکرد، می‌ توانید مصرف بیوتین را به عنوان مکمل رژیم غذایی تان نیز امتحان کنید تا سبب رشد ناخن‌ های سالم شود.

البته حتماً با پزشک خود نیز مشورت کنید.

منبع
مجله میچکا
برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن